۱۱۳ مطلب توسط «شاهین» ثبت شده است

درباره فرهنگ کار در شرق آسیا!

✍️درباره فرهنگ کار در شرق آسیا!

تا به حال درباره فرهنگ کار در ژاپن و چین و... زیاد شنیدین که ساعت کاری آنها بسیار زیاد هست و بعضا دیده شده بر اثر شدت کار بعضی جانشون رو از دست داده اند.

و همه هم از این شیوه کار تمجید میکنند!

اما باید فهمید که این کارگران احساس دارند انسان هستند نه ربات! نیاز به تفریح و استراحت و... دارند؛  زندگی آنها شده کار و کار و کار!

کارگر ارزان در شرق آسیا و با ساعت کاری بالا!سرمایه داران از این فرهنگ کاری به شدت حمایت میکنند؛ برای آنها "پول" اصل هست و بس!

این افراد مثل برده در خدمت سرمایه دارانی هستند که هر روز ثروتمند تر از قبل میشوند.

در غرب(اروپا و آمریکا) نهاد های کارگری و تامین اجتماعی مانع استثمار کارگر توسط سرمایه دار میشوند؛به همین دلیل غربی ها محصولاتشان را در شرق آسیا تولید میکنند.

۵ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
شاهین

آخر الزمان چه برهه ای از تاریخ است؟

⁦✍️⁩آخرالزمان چه برهه ای از تاریخ است؟

به طور کلی به دوران پس از بعثت پیامبر اسلام تا روز قیامت آخرالزمان گفته میشود.

به همین دلیل به حضرت محمد(ص) نیز پیامبر آخرالزمان میگویند.

اکنون ۱۴۰۰ سال از بعثت پیامبر گذشته و شاید این زمان از نظر ما زیاد باشد؛ اما با فرض اینکه یک میلیارد سال از خلقت زمین میگذرد این چند هزار سال عدد قابل توجهی نیست.

تمامی ادیان به آخرالزمان و وقوع اتفاقات خاص در آن برهه از تاریخ اشاره ای داشته اند.

از مهمترین اتفاقات آخرالزمان زیاد شدن فساد؛ گناه؛ جنایت و جنگ ها و همچنین ظهور منجی(عج) هستند .

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
شاهین

مراحل و مراتب خدا شناسی!

حضرت امام باقر -علیه السلام- فرمود: ایمان یک درجه از اسلام بالاتر است و تقوا یک درجه از ایمان بالاتر و یقین یک درجه برتر از تقوا است.

سپس افزود: در میان مردم چیزی کمتر از یقین تقسیم نشده است. راوی می پرسد: یقین چیست؟ می فرماید: حقیقت یقین توکل بر خدا و تسلیم در برابر ذات پاک او و رضا به قضای الهی و واگذاری تمام کارهای خویش به خداوند است››

⁦✍️⁩مراحل یقین:

  علم الیقین : تصور کنید آتشی در پشت دیوار روشن است و ما دود آن را می بینیم و از مشاهده دود به وجود آتش یقین می کنیم به این می گویند علم الیقین.

عین الیقین :اگر به آتش نزدیک شویم و آن را ببینیم یقین عینی به دست می آید که آن را عین الیقین می گویند.

حق الیقن : حال اگر آن قدر به آتش نزدیک شویم که گرمای آتش را لمس و حس کنیم دست بر آتش گرفته و حتی کمی هم دستمان بسوزد آن گاه حقیقت  آتش را درک کرده ایم این شهود و این مرحله از یقین را حق الیقین می گویند.

پ.ن:یقین نقطه مقابل شک است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
شاهین

مجذوب سالک و سالک مجذوب چه کسانی هستند؟

✍️مجذوب سالک و سالک مجذوب چه کسانی هستند؟

سالک به معنی رهرو و رونده یک راه است.

👈مجذوب سالک:یعنی شخص ابتدا جذب شده و سپس سالک شده؛ مانند فضیل عیاض که یک راهزن بود.
شبی در میان اون کاروانی که اسیر کرده بود یک شخص داشت قران میخوند ناگهان رسید به این ایه که گفت : ایا وقت ان نرسیده است که دل ها به یاد خدا خاشع شود ؟ این ایه برای فضیل چنان سیلی محکمی بود که از خواب غفلت بیدارش کرد بعد از اون فضیل توبه کرد و سالک راه حق شد....!
این افراد فطرت پاکی دارند و معمولا افراد گمنامی هستند.

👈سالک مجذوب:این افراد با رعایت برخی اصول و آداب سالک میشوند؛ یعنی ریاضت هایی را تحمل میکنند و به اصول هایی پایبند میشوند و در مسیر سیر و سلوک عشق الهی نصیبشان میشود.
بیشتر اندیشمندان و بزرگان و عرفا سالک مجذوب هستند و این مسیر را انتخاب کرده اند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
شاهین

بهشت و جهنم کجا هستند؟

✍️بهشت و جهنم کجا هستند؟

بهشت و دوزخ در باطن و درون این جهانند. ما این آسمان و زمین و کرات مختلف را با چشم خود می‎بینیم امّا عوالمی که در درون این جهان قرار دارند نمی‎بینیم و اگر دید و درک دیگری داشتیم هم اکنون می‎توانستیم آنها را ببینیم چنانچه در این عالم موجودات بسیاری هستند که امواج آنها با چشم ما قابل درک نیستند، همچنین ملکوت و باطن عالم دنیا برای ما قابل درک نیست.

بعضی از مردان خدا درک و دیدی در این جهان دارند که بهشت و دوزخ را نیز با چشم حقیقت می‎بینند.

برای این موضوع می‎توان مثالی ذکر کرد: فرض کنید فرستنده ی نیرومندی در یک نقطه زمین وجود داشته باشد که به کمک ماهواره‎های فضائی امواج آن به سراسر زمین پخش شود و به وسیله ی آن صدای تلاوت قرآن با صدائی روح پرور در همه جا پخش گردد، و در نقطه دیگری از زمین فرستنده دیگری با همان قدرت وجود داشته باشد که صدائی گوش خراش و آزار دهنده روی امواج دیگری در همه جا پراکنده شود.

هنگامی که ما در یک مجلس نشسته‎ایم صدای گفتگوی اطرافیان خود را می‎شنویم امّا از آن دو دسته امواج «روح‎پرور» و «آزار دهنده» که در درون محیط ما است و همه جا را پر کرده است هیچ خبری نداریم، ولی اگر دستگاه گیرنده‎ای می‎داشتیم که موج آن با یکی از این دو فرستنده تطبیق می‎کرد فوراً در برابر ما آشکار می‎شدند امّا دستگاه شنوائی ما در حال عادی ازدرک آنها عاجز است.

عالم آخرت و بهشت و دوزخ، محیط بر این عالم هستند، و به اصطلاح این جهان در شکم و درون آن جهان قرار گرفته، درست همانند عالم جنین که در درون عالم دنیا است، زیرا می‎دانیم عالم جنین برای خود عالم مستقلی است، امّا جدای از این عالمی که در آن هستیم نیست، بلکه در درون آن واقع شده است، عالم دنیا نیز نسبت به عالم آخرت، همین حال را دارد، یعنی در درون آن قرار گرفته است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
شاهین

اثر وضعی گناه چیست؟

✍️اثر وضعی گناه چیست؟

گناه کردن آثاری به دنبال دارد به عنوان مثال برخی گناهان مانند زنا باعث زلزله و فقر میشود.

👈اگر شخصی به اجبار یا ناخواسته گناه کرد چه؟باز هم گناه اثر خود را خواهد گذاشت.

به عنوان مثال اگر شخصی به اجبار یا نادانسته شراب بخورد با اینکه گناهی مرتکب نشده اما شراب اثر خود را میگذارد و شخص مست میشود.

در مورد گناهان هم همین موضوع صدق میکند؛دروغ حتی به شوخی هم اثراتی دارد یا کسب مال حرام هرچند نادانسته وارد سفره مردم در جامعه شود اثر خود را خواهد گذاشت و باعث انحطاط جامعه میشود.

لقمه حرام بر نطفه و فرزندان و نسل آینده هم اثر گذار است.

 

✍️تاثیر لقمه حرام:

هنگامى که عمربن سعد سپاهیان خود را براى جنگ با ایشان آماده کرد و از هر سو آن حضرت را در محاصره گرفتند و امام علیه السلام به‌سوى دشمن بیرون آمد و آنها را به سکوت دعوت کرد، اما خاموش نشدند خطاب به آنها فرمود: واى بر شما! شما را چه زیان که به من گوش دهید و گفتار مرا که به راه راست فرا مى‌خوانم بشنوید ... همه شما از من نافرمانى مى‌کنید و به سخنان من گوش نمى‌دهید؛ زیرا شکم‌هایتان از حرام پر شده و بر دل‌هایتان مُهر [غفلت] خورده است.

👈متاسفانه پول حرام مانند ربا و قمار(شرط بندی) و مال دزدی و...! خواسته و ناخواسته وارد جامعه و زندگی مردم شده است و اثرات آن را میبینیم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
شاهین

چرا دولت پول چاپ نمیکند و به مردم نمیدهد؟

✍️چرا دولت پول چاپ نمیکند و به مردم نمیدهد؟

فرض کنید در کشوری هر سال کالاهایی به ارزش 10 میلیارد تومان تولید شود، مثلا یک میلیون کتاب 10 هزار تومانی در سال، تولید این کشور باشد. حالا فرض کنید دولت حجم پول در گردش را دو برابر کند. در این صورت، ما هنوز همان یک میلیون کتاب را داریم، در حالی که مردم مقدار پول اضافه‌تری دارند. اصطلاحا در این وضعیت، گفته می‌شود میزان تقاضا برای کالاها، از میزان عرضه آنها بیشتر می‌شود؛ چراکه مردم پول بیشتری برای خرید دارند، ولی مقدار کالاها همان قدر مانده است. 

این افزایش تقاضا، باعث می‌شود که به قیمت‌ها در جهت افزایش، فشار وارد شود، مثلا در همان مثال ساده، وقتی عرضه یا حجم پول دو برابر شود، ما همان یک میلیون کتاب را خواهیم داشت که به قیمت 20 هزار تومان فروخته می‌شود.

نتیجه رشد حجم پول، برابر با جمع رشد اقتصادی و تورم می‌شود؛ بنابراین اگر دولت و بانک مرکزی تصمیم بگیرند که حجم پول را ناگهان 15 درصد افزایش دهند، در صورتی که رشد اقتصادی ثابت بماند، این تغییر فقط به 15 درصد افزایش نرخ تورم منتهی می‌شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
شاهین

لجاجت ما انسان ها!

✍️ لجاجت ما انسان ها!

بچه ها خوب را از بد تشخیص نمیدهند به عنوان مثال کودکی که اصرار دارد دست به بخاری بزند اما والدین حتی اگر بچه گریه و زاری کند نمیگزارند او به سمت بخاری برود.

یا خوردن قند و شیرینی زیاد برای کودک مضر است و والدین اجازه نمیدهند بچه در خوردن آن زیاده روی کند اما بچه این را نمیداند و گمان میکند پدر و مادرش او را دوست ندارند در صورتی که این کارها به خاطر خود اوست.

ما انسان ها مانند بچه ها خیر و صلاح خودمان را نمیدانیم و به گمان خودمان راه خوشبختی و عاقبت به خیری خود را یافته ایم و اگر خلاف آن اتفاق بیفتد نق زدن هایمان شروع میشود.

در صورتی که خدا صلاح کارمان را میداند و گاهی اوقات نرسیدن به یک خواسته و یک اتفاق به ظاهر بد؛ باطن خوبی دارد و یک تلنگر از سمت خداست.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
شاهین

چرا پیامبران چیزی اختراع نکرده اند؟

⁦✍️⁩پیامبران چیزی اختراع نکرده اند و به بشر کمکی نکرده اند؟

انسان دارای دو بعد است؛جسمانی و روحانی پیامبران برای تکامل بعد معنوی انسان فرستاده شده اند.

بعضی از پیامبران به اقتضای زمان دست به اختراعاتی زده اند مانند ریسندگی حضرت ادریس اما هدف از مبعوث شدن پیامبران چیز دیگریست.

حدیث پیامبر (ص):به راستی که من برای به کمال رساندن مکارم اخلاق مبعوث شده ام. 

پیامبران برای اتصال انسان به خدا و پیاده کردن قوانین الهی و رساندن پیام خداوند آمده اند!

متاسفانه نگاه ما به تمام مسائل نگاه مادی هست.

۹ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
شاهین

تقوا چیست؟

📝معنای تقوا!

تا به حال حتما درباره ی کلمه ی "تقوا" زیاد شنیده اید؛ اما تقوا چیست؟ :

👈تقوا به معنای خودداری از گناه کردن به خاطر خداوند است.

انسان با تقوا در مقابل هجوم شهوات و خواهش های نفسانی به خاطر خداوند تن به گناه نمیدهد.

ایمان از اسلام(مسلمان شدن زبانی) بالاتر است و تقوا از ایمان مرتبه بالاتری دارد.

برخی مرتاز ها برای به دست آوردن قدرت های روحی و رها شدن از بند جسم به ترک کامل دنیا و سختی دادن به جسم روی می آورند؛از نگاه اسلام این شیوه اشتباه است و با تقوا میتوان به این درجات رسید.

ملاک برتری انسان ها نزد خدا تقوا است؛ نه ثروت و مدرک تحصیلی و زیبایی و....!

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
شاهین